آیا میدانید داشتن روابط موثر و مفید در سطح خانواده و جامعه بهترین روش پیشگیری از انواع اسیب هاست!

تهران، میدان رسالت، خیابان فرجام، تقاطع حیدر خانی(خاور)، پلاک 700،واحد 5

تلفن تماس : 77187204-021

فرزندپروری خلاقانه و آگاهانه: ضرورتی اجتناب ناپذیر

یادداشتی از خانم دکتر ملکی
از روان شناسان مرکز مشاوره دکتر ارجمندنیا

فرزندپروری امری ساده نبوده و مستلزم تلاش، شکیبایی، صرف وقت، کسب دانش و مهارت‌های فراوانی است. موفقیت در خصوص اتخاذ و اجرای شیوه‌های صحیح مدیریت رفتار فرزندان، بدون آمادگی والدین برای پذیرش خطاهای تربیتی خود و همچنین انعطاف‌پذیری و کوشش آنها برای جایگزینی این سبک‎های فرزندپروری نادرست با شیوه‌های صحیح، میسر نخواهد بود.
چنانچه انتظارات والدین از فرزندان مطابق با واقعیت وجودی آنها باشد، تصویری غنی و سازنده از کودک خود می‌آفرینند که منجر به ایجاد اعتماد به نفس در کودک می‌گردد. بنابراین، این مسئله که کودک چه تصویری از خود داشته باشد و همچنین شکل‌گیری اعتماد به نفس در او، با شیوه‌های تربیتی والدین ارتباط مستقیم دارد.
مهارت‌های فرزندپروی موارد متعددی را شامل می‌شود؛ از جمله درک نحوه ایجاد یک رفتار در کودک و عوامل مؤثر بر استمرار آن، انتظارات متناسب با سن کودک، راهکارهای حذف یا کاهش رفتارهای نامطلوب و همچنین روش‌های ایجاد رفتارهای مطلوب و بسیاری موارد دیگر. مهم‌تر از همه این عوامل، یادگیری نکات مهمی است که به بهبود روابط والد-کودک و شکل‌گیری یک رابطه گرم و صمیمی میان آنها منجر می‌گردد.
بدیهی است که موفقیت والدین در این زمینه، مستلزم بهره‌مندی آنها از دانش و مهارت متخصصان این امر و مطالعه کتب مورد تأیید در این زمینه است.
مرکز مشاوره و خدمات روان‌شناختی دکتر ارجمندنیا در نظر دارد به زودی دوره‌هایی کاربردی و پرمحتوا در راستای آموزش مهارت‌های فرزندپروری کارآمد برای والدین برگزار نماید.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *